Stepper - podža čoho a ako ho správne vybera

Stepper je jedným zo základných a spoločne s rotopedom vlastne aj najstarích fitness strojov. K názvu stepper sa preto niekedy pripája aj toto slovo a pouíva sa tak názov fitness stepper alebo aerobic stepper . Tento stroj nám simuluje prirodzený výstup do schodov, precvičujeme tak na ňom najmä sedacie a stehenné svaly, pričom cvičenie je etrné pre nae kĺby. Rozliujeme medzi steppery stojanovými a tzv. ministeppery , ktoré nám uetrí priestor v domácnosti.
Aké sú výhody steppera?
- Steppery nezaaujú vae kĺby, preto nie je nutné sa obáva intenzívneho a častého cvičenia.
- Pravidelný tréning na stepperi vám pomôe bojova proti vzniku civilizačných ochorení ako je napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka a pod.
- Pravidelný aeróbny tréning zniuje pokojovú tepovú frekvenciu, čo je blahodarné pre vae srdce.
- Ďalej môeme spomenú lepiu funkciu pžúc, cvičením zvyujeme dýchaciu kapacitu.
- Okrem týchto vplyvov na zdravie dochádza pri pravidelnom cvičení k uvožňovaniu endorfínov a ďalích hormónov "dobrej nálady", tým bojujeme proti stresu a napätia, ktoré je neoddelitežnou negatívnou súčasou súčasného ivota.
- Steppery nám pomáhajú chudnú, čo sa opä prejavuje pozitívne aj na naom duevnom zdraví.
- Cvičenie na stepperi v domácich podmienkach etrí vá čas a peniaze za posilňovňu.
Ako a podža čoho vybra správne stepper?
Steppery vyberáme podža parametrov náho tela a zámeru, ciele, ktorého hodláme cvičením na stepperi dosiahnu. Bude rozdiel u človeka, ktorý chce stepper zaobstara na kondičný tréningu a spažovanie tukov, a u aktívneho portovca vyadujúceho intenzívny frekventovaný tréning.
V poslednej dobe sa častejie objavujú tzv. ministepper, ktoré etria priestor v domácnosti. Jedná sa len o podstavec so liapadlami (ukáka viz nae webové stránky mastersport.sk). Je vak potrebné zdôrazni, e sú vhodné skôr pre rekreačné a nie príli časté cvičenie. Aj pre spažovanie tukov je potrebné nastavi poadovanú hodnotu záae a liapa aspoň pol hodiny, Ministeppre sú pre dlhie zaaovanie menej vhodné, preto ho odporúčame skôr pre rekreačných menej náročných uívatežov. Uívatelia, ktorí chcú cviči viac, by mali radej zainvestova do stojanových stepperov.
Teraz si rozoberieme niektoré dôleité parametre, ktoré vám pomôu pri správnom výbere váho steppera.
Kontrukcia rámu steppera
Steppery podža kontrukcie rámu môeme rozdeli na tzv. ministepper a stojanové steppery. Ministepper má tú výhodu, e sú malé a preto sa vám budú doma žahko uskladňova. Ďalou vežkou výhodou je nízka cena týchto druhov stepperov. Na druhú stranu má tento typ steppera niiu ivotnos a väčinou neponúkajú ani nastavovanie intenzity záae, preto opä platí, čo bolo uvedené vyie, náročnejí portovec by mal zvái skôr investíciu do stojanových stepperov, rekreační sa môu uspokoji s ministepperom.
Stojanový stepper umoňuje vyí krok a reguláciu záae v irokom rozsahu. Steppery stojanové s masívnejím rámom umoňujú poloenie vlastnej váhy na riadidlá, čím sa zvýi účinnos cvičenia.
Regulácia záae
U stepperov existuje niekožko technických variantov regulácie záae. Najsofistikovanejími sú steppery s magnetickou brzdou. Tieto druhy stepperov nájdete napr. v posilňovniach, pretoe sú najnákladnejie. Odpor je tu vytváraný permanentným magnetom, ktorý sa pribliuje a odďažuje od brzdného prvku a tým záa moné plynule meni. Výhodou tohto steppera je vysoká ivotnos nevýhodou, ako u bolo uvedené, vyia cena.
Steppery s reguláciou pomocou otáčania tlmiča sú ďalím typom steppera z hžadiska regulácie záae. Tieto patria medzi najpredávanejie vďaka prijatežnej cene. Tlmiče týchto stepperov majú otočnú koncovku so stupnicou, otočením regulátora na poadovanú hodnotu na stupnici meníme vežkos záae. U týchto stepperov volíme podža toho s akou intenzitou na ňom hodláme cviči, lacnejie modely môu o niečo niiu ivotnos, pre dlhodobé intenzívne pouívanie je lepie investova do drahieho modelu.
Ministepery zvyčajne monos regulácie záae neponúkajú, preto sa pri jeho kúpe pozerajte, či túto monos majú a zváte, či vám bude k cvičeniu stači, pre menej náročných portovcov môe by výhodnou kúpou a bude sa vám žahko skladova. U niektorých ministepperov výrobcovia udávajú nastavenie výky schodu. Nejedná sa o výku záae, ale iba o výku kroku.
Nosnos rámu steppera
Nosnos steppera súvisí s robustnosou či masívnosou rámu, preto najmä pouívatelia s vyou váhou a nároční uívatelia budú poadova stepper s masívnym rámom, aby na stepperi mohli bez obáv cviči s poadovanou intenzitou.
Transportné kolieska
Transportné kolieska na spodnom ráme vám užahčujú pohodlné presúvanie steppera po domácnosti, to sa týka najmä stojanových stepperov s robustnejími rámami, ktoré sú pomerne aké. Ministepper presuniete zvyčajne jednoducho v rukách. Transportné kolieska naviac umoňujú vyrovnanie nerovností, pomocou otočných regulátorov alebo otočnou excentrickou koncovkou noičky môete nastavi jednotlivú výku u kadého kolieska.
Meranie tepovej frekvencie
Meranie tepovej frekvencie je pri cvičení na stepperi vežmi dôleité preto, aby sme mohli kvantifikova vynaloenú námahu a optimalizova cvičenie pre chudnutie či námahový tréning.
Náročnejí pouívatelia vyadujúce presné údaje o svojom tréningu budú iada o monos pripojenia hrudného pásu, ktorý zaistí vežmi presné meranie tohto parametra, ten bezdrôtovo prenáa do počítača dané údaje, ktoré potom môu by počítačom vyuité pre výpočty rôznych parametrov, o ktoré má cvičenec záujem.
Pre menej náročných rekreačných uívatežov postačuje aj snímač dotykový alebo uný, ktorý slúi skôr pre hrubiu orientáciu, ale ak nevyadujeme profesionálny tréning a stepper pouívame skôr k chudnutiu alebo na kondičné cvičenia, bohato vystačíme s týmto.