Na aké parametre si dať pozor pri výbere bezpečnej a vhodnej cyklistickej prilby
- Aké sú základné kritériá výberu prilby na bicykel?
- Správna veľkosť cyklistickej prilby
- Hmotnosť cyklistickej prilby
- Konštrukcia cyklistickej prilby
- Systém odvetrávania cyklistickej prilby
- Bezpečná cyklistická prilba
- Systém zapínania cyklistickej prilby
- Hygiena cyklistickej prilby
- Design cyklistickej prilby
- Ako sa starať o cyklistickú prilbu?
- Výrobcovia a značky cyklistických prilieb
Aké sú základné kritériá výberu prilby na bicykel?
Úplne najzákladnejším pravidlom výberu cyklistickej prilby je si prilbu vyskúšať . Pri kúpe cyklistickej prilby sa vôbec nemusíte obávať kúpy prilby cez e - shop , pretože v prípade , že vám prilba nebude sedieť , môžete využiť danú lehotu na výmenu tovaru .
Ak vyberáte cyklistickú prilbu , zamerajte sa na tieto základné body :
Správna veľkosť cyklistickej prilby
V prvom prípade vám musí cyklistická prilba dobre padnúť . To znamená, že je potrebné sa zamerať na správnu veľkosť prilby. Veľkosť prilby je uvádzaná ako obvod vašej hlavy v centimetroch. Správnu veľkosť prilby spoznáte podľa toho , že vám nie je voľná a nikde vás netlačí.
Cyklo prilby sa na rozdiel od lyžiarskych či snowboardových prilieb líšia tým , že sú vybavené kolieskom prípadne iným systémom , ktorý reguluje jej veľkosť. Týmto systémom sú vybavené prevažne prilby cestné a MTB prilby. Prilby BMX a zjazdové prilby týmto mechanizmom nie sú vybavené.
Ak kupujete prilbu na bicykel pre svoje dieťa, v žiadnom prípade nekupujte väčšie prilbu s vidinou, že do nej dorastú a budú ju môcť nosiť dlhšie. Výrazne tým znížite ich ochranu. Na rozdiel od prilieb pre dospelých nie sú detské cyklistické prilby vybavené kolieskom, ale elastickými páskami, ktoré sa samy roztiahnu do potrebnej pozície.
Ako vybrať správnu veľkosť cyklistickej prilby? Inšpirujte sa týmto rozdelením - Veľkosť/Obvod hlavy v cm:
- S - 50 až 54 cm
- M - 54 až 58 cm
- L - 58 až 62 cm
Je potrebné vziať do úvahy , že hodnoty sú orientačné , u niektorých výrobcov sa môžu tieto čísla mierne líšiť . Správnu veľkosť prilby spoznáte podľa toho , že vám prilba na hlave dobre sedí a nesmie vás nikde tlačiť . V prípade , že vás aj mierne tlačí po bokoch hlavy , veľkosť nie je správna a skúste teda inú značku .
Hmotnosť cyklistickej prilby
Ďalším parametrom pri výbere cyklistickej prilby je jej hmotnosť. Tento faktor je u cyklo prilby veľmi dôležitý, pretože môže ísť niekedy aj o celodennú vychádzku , kedy máte prilbu na hlave . Tie komfortnejšie prilby majú váhu ľahko pod 200 gramov. Všeobecne je dané , že čím je prilba ľahšia, tým je to pre vás lepšie a pohodlnejšie. Treba však povedať, že by váha nikdy nemala ísť na úkor bezpečnosti. Ak kupujete prilbu pre svoje dieťa, uistite sa, že nie je pre neho príliš ťažká, aby nezaťažovala príliš krčnú chrbticu.
Konštrukcia cyklistickej prilby
Pevnosť prilby vám zaistí kvalitná konštrukcia. Čo sa teda konštrukcie týka, cyklistické prilby sú vyrábané technológiou in - mold, to znamená vstrekovanie expandovanej polystyrénovej peny do tvrdej plastovej škrupiny. Niektorí výrobcovia používajú s cieľom zníženia hmotnosti pri súčasnom zachovaní pevnosti prilieb kombináciu dvoch druhov polystyrénovej peny s rôznou hustotou. Kvalitnejšie sú potom cyklistické prilby, ktoré sú vo vnútri polystyrénu vystužené pleteninou z rôznych materiálov. Jedná sa o karbón , hliník alebo kevlar. Je potrebné povedať, že kvalitná konštrukcia napomáha k zabezpečeniu pevnosti prilby za súčasného zníženia jej hmotnosti.
Systém odvetrávania cyklistickej prilby
Ďalším faktorom je odvetrávanie , ktoré je veľmi dôležité. Treba totiž počítať s tým, že helmu budete používať aj v horúcich dňoch. Ak je prilba neodvetraná, môže dôjsť v horúcich dňoch k prehriatiu cyklistov , takže sa helma s odvetrávaním naozaj oplatí.
V prípade odvetrávania pracujú výrobcovia cyklo prilieb s dômyselnými systémami , ktoré fungujú na princípe nasávania chladného vzduchu v prednej časti prilby, ďalej vedie špeciálnymi kanálmi po obvode prilby a okolo hlavy, v zadnej časti prilby sú ďalšie otvory, ktorými je ohriaty vzduch odvádzaný von. Výber prilby nepodceňujte , kvalitné odvetranie prilby je jedna z vecí, ktorú na prilbe naozaj oceníte.
Bezpečná cyklistická prilba
Cyklistické prilby, ktoré sa predávajú v Slovenskej republike, musia spĺňať normu STN EN 1078. Informácia o splnení normy je uvedená priamo na prilbe. Možno sa stretnúť aj s medzinárodnými atestami - označenie CPSC, SNELL, B90A, CE, AS / NZS.
Systém zapínania cyklistickej prilby
Pri výbere cyklistickej prilby berte do úvahy aj systém zapínania. Správne je , aby pásky neboli v kontakte s ušami, pretože pri dlhšej vychádzke vás môžu pásky začať drieť. Kvalitné modely prilieb umožňujú prispôsobiť priestor okolo uší aj nastavenie dĺžky podbradného remienka.
Hygiena cyklistickej prilby
Pre zaistenie hygieny , je veľmi praktické , keď je cyklistická prilba vybavená vyberateľnou vnútornou výstelkou. Táto výstelka je väčšinou k helme pripevnená suchým zipsom , a teda ju možno jednoducho vybrať a vyprať. Kvalitnejšie modely majú túto výstelku vyrobenú z antibakteriálneho materiálu X - static, ktorý obsahuje ióny striebra , teda krásne ničí baktérie a zamedzuje hromadeniu zápachu.
Design cyklistickej prilby
Ďalším faktorom pri výbere cyklistickej prilby je určite dizajn, ktorý zase tak nehrá zásadnú úlohu. Avšak dizajn prilby nás určite pri výbere ovplyvní. Je potrebné zdôrazniť, že čierne a tmavé prilby ďaleko viac pohlcujú slnečné žiarenie a bude v nich väčšie teplo . Pestré a svetlé prilby sú zase lepšie viditeľné . Výrobcovia design helmy prispôsobujú rôznym cieľovým zákazníkom, takisto je dizajn prilieb prispôsobený podľa pohlavia, tzn. prilby pánske , dámske , detské.
Vybavenie cyklistickej prilby
Niektoré cyklistické prilby sú vybavené napríklad nastaviteľným štítom ( štítkom ), ktorý oceníte hlavne počas jazdy v prudkom slnku. Tiež môže slúžiť ako ochrana pred konármi či bahnom. Naopak , napríklad pri rýchlej jazde vám môže nepríjemne brániť vo výhľade.
Ďalej je dobré doplniť prilbu cyklistickou šatkou, ktorá je vhodná pre chladnejšie jarné či jesenné dni, ochráni vašu hlavu pred studeným vetrom. Naopak v teplejších dňoch sa vám zase bude hodiť čelenka, ktorá zamedzí stekaniu potu po tvári .
Ďalej môže byť cyklo prilba vybavená lepším polstrovaním či integrovanoú blikačkou , ktorá sa hodí najmä u detí. Niektoré modely prilieb majú v zadnej časti na blikačku pripravený dokonca úchyt, niektoré prilby sú zase vybavené vstavanou blikačkou.
Reflexné prvky na cyklistickej helme
Každá prilba by mala mať reflexné materiály , ktoré sú dôležité pre jazdu na ceste. Je potrebné zdôrazniť, že každé zviditeľnenie je v súčasnej prevádzke veľkou výhodou.
Aká je správna pozícia cyklistickej prilby?
Aby cyklistická prilba splnila základnú ochrannú funkciu , musí byť hlavne správne umiestnená. Správna pozícia prilby je vo vodorovnej polohe, ďalej predná časť prilby by vám mala zasahovať doprostred čela , pri nosení musí byť zapnutý podbradný remienok, za ktorý by mali ísť strčiť maximálne dva prsty. Cyklistická prilba musí byť dotiahnutá tak , aby sa na hlave nepohybovala.
Ako sa starať o cyklistickú prilbu?
Cyklistickú prilbu je nutné vymeniť po každom väčšom náraze hlavy. Aj keď poškodenie nie je až tak viditeľné , vnútorná pena môže byť zdeformovaná, teda prilba nemusí pri ďalšej vychádzke plniť svoju funkciu . Ďalej je potrebné kontrolovať skelet prilby , či v ňom nie je viditeľná prasklina, ktorá môže byť spôsobená napríklad nevhodným zaobchádzaním s prilbou. Odporúčame prilbu chrániť pred zbytočnými nárazmi. Tiež je potrebné myslieť na to, že po piatich až ôsmich rokoch stráca materiál prilby svoje pôvodné vlastnosti, u aktívnejších cyklistov dôjde k opotrebeniu v treťom roku. To znamená, že je potrebné zaobstarať prilbu novú.
Výrobcovia a značky cyklistických prilieb
Vyberáte si cyklistickú prilbu podľa výrobcu?
V našom e - shope mastersport.sk je možné zakúpiť prilby týchto značiek:
Prečítajte si tiež:
Korčuliari pozor - Jazdite bezpečne s in - line prilbou