Činky pre eny
Keď sa povie slovo činka, väčina žudí si vybaví statného kulturistu. Činka vak nie je iba rýdzo muská záleitos, s činkami môu vežmi dobre pracova aj eny. Dnes si teda predstavíme zopár tipov a rád pre dámy, prečo by práve ony mali o pouívaní činiek váne uvaova.
Prečo existujú činky pre eny
eny, ak opomenieme výnimočné prípady kulturistiek, ktoré s činkami cvičia rovnako ako mui zaoberajúce sa týmto portom, vyuijú najmä tzv. činky pre eny, čo sú činky žahké a malé. Činky pre eny sú určené pre aeróbny, čie dynamický typ cvičenia, čo znamená, e ich eny vyuijú prevane pre chudnutie a vyrysovanie.
Medzi enami stále pretrvávajú obavy nadmerného rastu svalstva pri pouití činiek. Je tomu vak práve naopak. Ak si, dámy, zvolíte vhodné činky a budete cviky vykonáva správne, môete sa zbavi problému, ktorý asi rieite najviac, a to povolené, neforemné svalstvo a prebytok tukových zásob. Posilňovanie s činkami vedie pri vhodnom type tréningu k redukcii tukových zásob a spevneniu svalstva, nie vak k jeho nárastu.
Prečo sa eny nemusia ba príliného rastu svalstva pri pouívaní činiek?
- StravovanieMui, ktorí posilňujú s ciežom nabratia svalov, musia dodriava pomerne prísny stravovací reim, ktorý sa v krajnom prípade skladá z porcie tak vežkej, ktorú nemáte ani ako hlavné jedlo dňa. Takúto porciu musia zjes kadé 2 hodiny. Mui teda musia zvýi prísun energie, aby svalovú hmotu mohli nabra. U ien to býva skôr naopak a pri cvičení sa prísun jedla snaí skôr obmedzova.
- TestosteronTento anabolický hormón má na rast svalstva zásadný vplyv, preto sa postavy ien a muov tožko líia u od prírody. Vzhžadom k tomu, e mui majú hladinu tohto hormónu v tele asi desakrát vyiu, obavy ien z nadobudnutia muskej postavy pri pouití činiek sú úplne zbytočné. Aj pre eny kulturistky je nesmierne aké dosiahnu muského typu muskulatúry.
- Technika cvičeniaAk budete cviči s nízkou záaou a dynamicky, nemôete nabra svalstvo tak, ako je to typické u väčiny posilňujúcich muov, ktorí sa snaia nabra hmotu a cvičí silovo. Prečo tomu tak je?
Princíp aerobného a anaerobného cvičenia a chudnutia
Aeróbne cvičenie znamená cvičenie, pri ktorom svalom zabezpečíme dostatočný prísun kyslíka. Tuky, ktoré sú uloené v zásobách v podkoí, sa spažujú iba za prístupu kyslíka v peciálnej organely vetkých buniek, ktoré hovoríme mitochondrie. Proces sa odborne nazýva beta - oxidácia. To znamená, e ak sa chceme zbavova tukov, ktoré sa nám pri vysokom prísune ukladajú v nepotrebnom nadbytku, musíme bunkám zabezpeči dostatok kyslíka.
Opakom aeróbneho cvičenia je anaeróbna záa, kedy sa jedná o cvičenie s vysokou intenzitou, tepovou frekvenciou a krátkeho trvania. Pri anaeróbnom cvičení vzniká tzv. kyslíkový dlh, to znamená, e telo nie je schopné pri vysokej záai zabezpeči dostatok kyslíka pre svalovú prácu. Bunky svalov musí vyuíva pre zisk energie cukry, ktoré sa uchovávajú v podobe glykogénu, čo je v postate cukor zloený z meních jednotiek, čie polysacharid. Tento proces je menej energeticky náročnejí a rýchlejí a preto, keď svaly zaaujeme intenzívne, tieto nemajú čas spracova zásoby energie s pomocou kyslíka. V bunkách sa pri anaeróbnom zisku energie tvorí laktát, čo je kyselina, ktorá tie brzdí vyuitie tukov ako zdroja energie.
Anaeróbne cvičenie je vhodné pri budovaní svalovej hmoty, sily a krátkodobej vytrvalosti. Pre chudnutie je vak nevhodné. Aeróbne cvičenie je vak nevyhnutné aj pre vyie spomínaných kulturistov, ak chcú svaly vyrysova, musia sa zbavi nadbytočného tuku. Tí vak pouívajú iné nástroje, ako eny pre chudnutie.
Ako sa pri cvičení udríme v aeróbnom reime?
Pri aeróbnom cvičení sú dôleité najmä 3 parametre, jedná sa o dobu cvičenia, intenzitu záae a tepovú frekvenciu. Svoju maximálnu tepovú frekvenciu môeme urči z jednoduchého vzahu, kedy od čísla 220 odpočítame svoj vek. Ak si ako príklad zoberieme dvadsaročného človeka, je jeho maximálna tepová frekvencia 200, u dôchodcov je to pochopitežne výrazne menej. Vidíme teda, e maximálna tepová frekvencia klesá s vekom. Pre aeróbne cvičenie sa odporúča tepová frekvencia do 75 % - maximálne.
Intenzita tréningu. Ako bolo vyie uvedené, telo pri intenzívnej záai nestačí spažova zásoby za pomoci kyslíka a pracuje na kyslíkový dlh. Preto je pre chudnutie nevhodný silový tréning, ako je napríklad drina s akými činkami v posilňovni, vzpieranie a pod.
Doba cvičenia je ďalím dôleitým parametrom. Aby sme sa začali zbavova tukových zásob, je nutné cviči minimálne 20 - 25 minút nepretrite. Okrem toho, e telo potrebuje niiu intenzitu záae, aby mohlo zača vyuíva kyslík, je tie nutné myslie na to, e ná organizmus najprv vyuíva zásoby, ktoré má k dispozícii najrýchlejie. Jedná sa o zdroj energie, ktorá koluje v krvi, to sú najmä jednoduché sacharidy - glukóza, ďalej je to tie vyie spomínaný glykogén uloený vo svaloch a pečeni, ktorý sa na glukózu tie rozkladá a následne uvožňuje do krvi. Na podkoný tuk telo prechádza práve asi po zhruba 20 minútach. Čím dlhie teda budete trénova, tým lepie. Ideálna dĺka by mala by aspoň niekde medzi pol hodinou a hodinou tréningu.
Blahodarné účinky aeróbneho cvičenia
V rade lekárskych túdií bolo preukázané, e aeróbne cvičenie má priaznivé účinky na zdravie. Bunky si zvykajú na záa a situáciu s niou hladinou kyslíka a energie a organizmus je odolnejí. Dochádza k zrýchleniu a zvýeniu srdcovej činnosti, zvýenie krvného tlaku a rozirovanie ciev. Bolo potvrdené, e pravidelná aeróbna záa a nízka hmotnos pôsobí ako preventívny faktor pre vznik hypertenzie (vysokého tlaku), infarktu myokardu a ďalích kardiovaskulárnych chorôb. Pri aeróbnom cvičení klesá hladina LDL cholesterolu, ktorý je jedným z hlavných rizikových faktorov pre vznik týchto ochorení.
Vyuitie dámskych činiek
eny vyuijú činky najmä pre vyrysovanie paí a trupu, pri aerobiku a fitness. Bekyňa môe poui rôzne pripínacie závaia na nohy. Pre tieto účely sa vyrábajú peciálne činky pre dámy a činky pre aerobic.
Druhy činiek pre eny
Činky sa pre eny robia rovnako, ako činky tandardné v dvoch základných prevedeniach. Takzvané monobloky bez monosti nakladania a činky nakladacie. Medzi činky môeme tie zaradi pripínacie závaia o nízkych hmotnostiach. Pre eny sa odporúča začína s činkami o váhe od 0,5 kg - 2 kg a cviči pri väčom počte opakovaní. Váhu činiek môe postupne zvyova a na 5 kg - 6 kg.
Monobloky, činky pre aerobic
- Činky zvané monobloky sú vykonané napevno bez monosti zmeny hmotnosti. Vopred daná váha, ktorú nepotrebujeme príli meni, je typická u činiek pre aerobic, pre zumbu a pod. Kompletnú ponuku činiek aerobic nájdete na naich stránkach tu. Tieto činky sú žahké a vybavené peciálnymi úchytmi proti vykĺznutiu.
- Monobloky sú dostupné v niekožkých prevedeniach. Nájdeme rôzne materiály od plastických hmôt po zliatiny ocele - obvykle chrómové. Z hžadiska kvality materiálu a tým pádom výdre, sa oplatí zliatiny ocele, nevýhodou je vyia cena.
- Pre eny hžadajúcich skôr lacnejiu variantu by som odporučil napr. tieto činky vo vinylovom prevedení. Váha činiek je priemerná a vhodná pre začiatočníčky, činky sú pomerne lacné a poslúia rovnako dobre ako zliatinové.
- Z hžadiska nízkych nákladov a variability by som tie odporučil zakúpi činky v sade, ako napríklad sada vinylových činiek - 12 kg. V sade máme činky o hmotnosti 1, 2 a 3 kg, take môeme postupne zvyova záa ako u nakladacích činiek alebo si hmotnosti podža potreby strieda. Pre tart s aerobikom alebo iným dynamickým cvičením to môe by ideálny variant vzhžadom k nákladom.
- Zaujímavou novinkou sú činky Master Shake, ktoré vyuívajú energiu pouívateža a s pomocou odporu hriadele a nárazy závaia zvyujú efektivitu cvičenia. Činku mono vyui pre posilňovanie svalov horných končatín a trupu - bicepsy, tricepsy, chrbtové a ramenné svaly. Vzhžadom k odporu, ktoré činky vám pri cvičení kladú, dokáete lepie precviči problematické partie a výsledky cvičenia by na vás mali by patrné skôr, ako pri cvičení s činkami tandardnými.
Nakladacie činky
- Nakladacie činky sú typickejie skôr pre muov, pretoe dovožujú zvyova záa nad cca 10 kg.
- U ien, ktoré sa chcú zbavova tuku a rysova aeróbnym cvičením svoje svalstvo, sa odporúča maximálna váha 6 kg. Obstaranie nakladacej činky, ktorá má pri maximálnom naloení napr. a 15 kg je tak v tomto prípade nadbytočné. Teoreticky by sa dala poui tie, napríklad táto pogumovaná nakladacia činka Pro Grip 10 kg. Je lacnejia ako vyie spomínaný set, pričom samotná tyčka činky bez kotúčov vái 1 kg, s tým by ste mohli zača cviči a po určitej dobe prida menie kotúče po 1,5 kg, je to vak príli vežký skok vo váhe. Dala by sa zakúpi aj chromová činka MASTER 10 kg a sada činek v kufri 2 x 7,5 kg, kde sú kotúče s hmotnosou 0,5 a 1 kg, take by ste mohli zača len s tyčkou a potom pridáva 0,5 kg a 1 kg na kadej strane, tu si vak priplatíte, pričom nevyuijete vetky kotúče. V rámci variability a kvality by to vak mohlo by vhodné rieenie pre eny, ktoré sa neboja si za činky priplati.
- Ja odporúčam zača od 1 kg a postupne zvyova o pol kila a kilo vyie, maximálne vak do 6 kg pre tie najzdatnejie eny.
- Ako vidíme, k nakladacím činkám tak zvyčajne siahnu skôr eny, ktoré chcú cviči silovo, napríklad fitness pretekárky a pod.
- V naej ponuke sú nakladacie činky k nájdeniu tu, môete tu nájs aj chrómové monobloky spomínané vyie.
Základné cviky pre precvičenie paí pre začiatočníčky
Odporúčam si vyhžada rôzne intruktáne videá na odborných portáloch a natudova si na internete, ako s činkami správne cviči. Pre úplné začiatočníčky tu aspoň pre tart vypíem 4 jednoduché cviky, ktoré vám pekne vyrysujú pae, take nadobudnú pekný a foremný tvar.
- Stúpneme si rovno, rozkročíme nohy na írku ramien, ruky s činkami budú na začiatku cviku pripaené. Teraz spevníme brucho, podsadíme panvu a natiahnuté pae s činkami zdvíhame do predpaenia a spä. Tento cvik opakujeme 20 krát. Po pár minútach pauzy opä 20 sérií.
- Postavíme sa opä rozkročmo na írku ramien, pokrčíme ruky v lakoch a činky dríme blízko pri sebe. Následne sa snaíme vytlači ruky do vzpaenia a potom opä spä pokrči lakte. Činky pritom spúame k ramenám. Cvičíme aspoň 15x a opä opakujeme po pauze.
- V ďalom cviku si spevníme tricepsy. Mierne sa predkloníme a pokrčíme kolená. Chrbát musí by pritom rovný. V natiahnutej ruke dríme činku a pokrčíme ju tak, aby činka bola súbene s trupom, a narovnáme sa. Cvik opakujeme 15x pre kadú ruku a po pauze opä celú sériu.
- Pri poslednom cviku sa postavíme rovno, jednou nohou vykročíme dopredu do výpadu a druhú nohu necháme natiahnutú, pričom sa zaprieme o pičku. Upaíme len jednu ruku s činkou a druhou nechávame spustenú vožne pozdĺ tela. Ďalej ohneme ruku v lakti. Lake sa snaíme tlači silou smerom nahor, kým paa nebude súbene so zemou. Potom sa vraciame spä, narovnáme sa a opakujeme totone druhú stranu. Opä urobíme 15 cvikov a opakujeme po pauze.