MASTERSPORT.sk
0918 665 685
Prihlásiť
/
Registrácia
Stolný tenis Výpredaj BLACK FRIDAY

Ako vybrať krokomer


Chôdza je pre človeka najprirodzenejším pohybom. Schválne, koľko krokov denne spravíte? Pre zlepšenie zdravia a fyzickej výkonnosti sa ich doporučuje najmenej 10 000. Svoju dennú dávku si jednoducho zmeriate pomocou krokomeru, čo je prístroj meriaci prejdene alebo zabehnuté kroky.

Ako krokomer funguje

Krokomer funguje buď na princípe mechanického kyvadielka, ktoré po každom došľape zaznamená krok (lacnejšia varianta), alebo elektromechanického senzoru (modernejšia a drahšia varianta).

Okrem krokov dokážu kvalitnejšie krokomery, alebo tiež pedometre, zmerať prejdenú vzdialenosť, rýchlosť chôdze, čas alebo spálené kalórie. Modernejšie prístroje majú GPS senzor, ktorý zaistí veľmi kvalitné a presné meranie.

Presnosť prístroja si ľahko overíte tak, že krokomer vynulujete, odpočítate si pri chôdzi 100 krokov a zrovnáte túto hodnotu s hodnotou na displeji. Výsledok sa bude pohybovať +/- 5 krokov okolo hodnoty 100.

Väčšina modelov bežne nezapočítava veľmi krátke úseky, napríklad prechod z jednej izby do druhej, pretože tento pohyb nemá výraznejší zdravotný efekt. Drahšie prístroje však ponúkajú funkciu, ktorá umožňuje počítať aj tieto krátke úseky.

Využitie krokomera

Pri výbere krokomeru zvážte, čo od prístroja očakávate. U veľmi aktívnych športovcov, ktorí sa hýbu viackrát týždenne alebo u tých, ktorí chcú schudnúť, doporučujeme vybrať pedometer s doplnkovými funkciami (meranie vzdialenosti a času, spálených kalórii, priemerná rýchlosť apod.). Na trhu sú aj krokomery merajúce pulz.

Krokomer pre seniorov alebo do vrecka

Veľkosť krokomeru zvoľte podľa veľkosti displeja. Pre seniorov doporučujeme skôr krokomer s väčším displejom, ktorý je aj rozmernejší. Na druhú stranu menšie krokomery sa dajú schovať do vrecka alebo upevniť takmer kamkoľvek na oblečenie, majú však menší displej.

Samostatný prístroj alebo krokomer v mobile

Moderné chytré telefóny alebo športové hodinky s krokomerom dnes ponúkajú krokomer ako integrovanú súčasť zariadenia. Pred rozhodnutím o použití takého krokomeru však zvážte aj nevýhody takého integrovaného riešenia. Pri celodennej prevádzke krokomeru, napríklad v mobile, sa veľmi rýchlo vybíjajú jeho batérie, čo napríklad v prírode rozhodne neoceníte. Odolnosť voči vlhku, prachu a mechanickému poškodeniu je u samostatného prístroja niekoľkonásobne vyššia. Takže v náročnejších podmienkach doporučujeme skôr samostatný prístroj nameranie krokov.

Chystáte sa zlepšiť svoju fyzickú kondíciu? Vyberte si ideálny krokomer na našom e-shope alebo sa pozrite na výrobky v celej kategórii Camping a outdoor.

Chceš mať dopravu od 80 € ZADARMO? Vstúp do MASTER SPORT active!
Zaregistrujte sa